Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe jest konieczne, gdy miazga zęba ulegnie zapaleniu lub martwicy. Przyczyną może być:
Głęboka próchnica
Pęknięcie lub złamanie zęba
Powtarzające się zabiegi stomatologiczne na tym samym zębie
Uraz zęba, nawet bez widocznego pęknięcia
Jak przebiega leczenie kanałowe?
Znieczulenie: Stomatolog podaje znieczulenie miejscowe, aby zminimalizować dyskomfort podczas zabiegu.
Izolacja zęba: Zakłada się koferdam, czyli gumową osłonę, która izoluje ząb od śliny i bakterii.
Otwarcie komory zęba: Stomatolog wykonuje otwór w koronie zęba, aby uzyskać dostęp do miazgi.
Usunięcie miazgi: Za pomocą specjalistycznych narzędzi (pilników endodontycznych) usuwa się zainfekowaną lub martwą miazgę z kanałów korzeniowych.
Oczyszczenie i dezynfekcja kanałów: Kanały korzeniowe są dokładnie czyszczone i dezynfekowane, aby usunąć bakterie i resztki tkanki.
Wypełnienie kanałów: Oczyszczone kanały są wypełniane specjalnym materiałem (gutaperką), który uszczelnia je i zapobiega ponownej infekcji.
Odbudowa zęba: Po wypełnieniu kanałów ząb jest odbudowywany za pomocą wypełnienia lub korony protetycznej.
Czy leczenie kanałowe jest bolesne?
Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego, leczenie kanałowe jest zazwyczaj bezbolesne. Po zabiegu może wystąpić niewielki dyskomfort, który można złagodzić lekami przeciwbólowymi.
Ile trwa leczenie kanałowe?
Czas trwania leczenia kanałowego zależy od stopnia skomplikowania przypadku. Zazwyczaj zabieg trwa od jednej do dwóch wizyt.
Czy leczenie kanałowe jest skuteczne?
Leczenie kanałowe ma wysoką skuteczność, sięgającą nawet 90%. Uratowany ząb może służyć przez wiele lat, pod warunkiem odpowiedniej higieny jamy ustnej i regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa.
Alternatywy dla leczenia kanałowego:
Jedyną alternatywą dla leczenia kanałowego jest ekstrakcja (usunięcie) zęba. Jednak usunięcie zęba może prowadzić do problemów z żuciem, wymową i estetyką, dlatego leczenie kanałowe jest preferowaną opcją.
Podsumowanie:
Leczenie kanałowe to skuteczna metoda ratowania zębów przed ekstrakcją. Dzięki nowoczesnym technikom i znieczuleniu, zabieg jest zazwyczaj bezbolesny. Jeśli odczuwasz ból zęba, nadwrażliwość lub inne niepokojące objawy, nie zwlekaj z wizytą u stomatologa.
Leczenie kanałowe, zwane również leczeniem endodontycznym, to procedura stomatologiczna, która ma na celu uratowanie zęba, którego miazga (tkanka wewnątrz zęba zawierająca nerwy i naczynia krwionośne) została zainfekowana lub uszkodzona.
Endodoncja
Mokodental
Nowoczesna opieka stomatologiczna
© 2025. All rights reserved.
02-586 Warszawa ul Dąbrowskiego 75A